Úvodní stránka » Novinky » Léto ve Francii

Léto ve Francii

Francie

 

Vážení příznivci přirozeného stylu života. Léto tohoto roku jsem prožil v překrásné krajině sladké Francie. Departement Gers je malebná oblast v podhůří  majestátních Pyrenejí v historické oblasti Gaskoňsko. Měl jsem tu možnost poznat život v ekologické společnosti „Alliance verte“ nebo chcete-li „Zelená společnost“. Jsou to milí lidé, většinou z Německa, kteří se rozhodli, že nebudou tolerovat bezohlednost západní společnosti vůči Zemi a přestěhovali se do zvlněné krajiny v Gers, kde ve spolupráci s místními ekologickými farmáři vybudovali rozsáhlou oblast, kde se nepoužívají žádné chemikálie pro zvyšování produkce. Žije se tam v sepětí s přírodou, kdy člověk naslouchá rytmům Země a podle nich se orientuje.                                                                                                                                          

Pro člověka, který tráví větší část svého času ve městě, je to velká zkušenost. Najednou se uvolní od všech zbytečných stresů, které ho sužují. Zvyká si na fyzickou práci v přirozeném prostředí, kde nikdo nešílí, aby splnil plán. Intenzivní proměna je také v tom, že jí rostlinné jídlo vypěstované v nejbližším okolí, není pak maten přebytkem cizokrajné stravy, která nikterak nesouzní s přírodou v jeho okolí. Člověk, který se pak navíc zabývá jógou nebo taoismem cítí víc sebe a přírodu okolo. Vnímá, co mu je prospěšné a co nikoliv. Odpadají zbytečnosti a člověk zažívá prostou jednoduchost, ve které se lze radovat, vzniká vnitřní prostor, který  umožňuje vidět potíže a problémy z jiné perspektivy. Cítí energie, které vyzařují ze Země, užívá  si  pocit dotyků života.                                                                            

V mém vlastním případě pak došlo k přehodnocení názorů v mnoha oblastech života. Proto budou trošku jiné i mé kurzy jógy a taiji. Také přístup k masážím se mění. V dnešní přetechnizované době je pro mnohé z nás návrat k přirozenosti poměrně těžký. Ačkoliv jde v zásadě o jednoduchý proces, jeho realizace tak snadná není. Všichni máme díky výchově a společenskému klimatu realitu jaksi „zastřenou“ různými vnitřními zraněními a traumaty. I z tohoto začarovaného kruhu existuje cesta ven a věřím tomu, že když už jednou člověk přijde na to, jak to udělat, byla by škoda nechat si to jen pro sebe. Z tohoto důvodu začínám s kurzy „Tao žití“. Nejedná se o nic mystického, pouze bytí v přítomnosti. Naučíme se, jak vůbec  cítit doteky života, jak žít a ne pouze přežívat. Půjde o fyzická cvičení na uvolnění těla, „prosté sezení“, což je čchanová meditace, základy masáží a přístup k výživě. Toto všechno vytváří  vnitřní prostor, který nám umožňuje oprostit se od „mentálního smetiště“ v podvědomí. Když se to stane, reagujeme na danou situaci a ne na základě vzpomínek, naše vědomí má povědomí o našem těle a okolí, takže jsme fyzicky i duševně uvolnění.                                                                     

Léto roku 2012 bylo pro mě velmi inspirativním a poučným. Tao žití ve skutečnosti není nic složitého, prostě jen důvěřujme procesu života a směrujme své úsilí  ke zdravému naplňujícímu bytí v souznění.