Úvodní stránka » Tchaj - ťi

Tchaj-ťi čchüan

Tchaj-ťi čchüan (v mezinárodní transkribci taiji qüan) patří k tzv. "vnitřním" wutangským stylům wu-šu (wu-shu), které jsou více zaměřeny na obranu, než na útok a více zdůrazňují zdravotní efekt, než "vnější" šaolinské styly.

Historie tchaj-ťi je opředena legendami, nicméně lze říci, že má přibližně třísetletou tradici, jejíž kořeny však sahají mnohem dál. Císař Suan-wu prý před osmisty lety naučil umění tchaj-ťi jednoho poustevníka ve snu. Historie je minulostí a jistě chápete, že důležitější je naše každodenní žití, přítomný okamžik.

Tchaj-ťi je především bojové umění využívající síly útočníka proti němu samému, což lze využívat v přeneseném smyslu slova i v dovedném zvládáni našich všedních záležitostí. Díky tomuto umění pro nás bude snadnější zvládání pracovních schůzek, pohovorů, zkoušek, ale také konfliktních situací.

Tchaj-ťi je založeno na kruhovitých pohybech, které umožňují nenásilné uvolňování páteře, kloubů a šlach. Toto nám umožňuje cvičení forem či sestav. Postupem času se přechází ke cvičení tchuej-šou, čili tlačícím rukám a na pokročilé úrovni k san-šou, což je volný souboj. Tedy pohyby naučené a zdokonalované formou aplikujeme v praxi. Vycházím především z tradice rodiny Čchen. Rozdíly mezi jednotlivými styly jsou především na vnější rovině a hlubší nuance bývají cvičencům zřejmé až po čase.

Cvičení nevyžaduje žádný speciální úbor, stačí mít pohodlnou teplákovou soupravu, boty s měkkou podrážkou a pozitivní naladění. Samotné cvičení má nejhlubší vliv na zdraví v tom, že opětovně "obnovuje" spojení mysl-tělo. To bývá spřetrháno naším moderním způsobem života, který vyžaduje neustálé přemítání, plánování a spěch...Ale to je iluzorní, neboť ve skutečnosti je jedinou "hmatatelnou" realitou naše fyzické tělo v nepřetržitém sledu okamžiků. Cvičení napravuje chybné návyky mysli i těla. Mozek se během cvičení dostává do kontaktu s tělem, vrací se z toulek myšlení a má opět sílu na jeho regeneraci.